Türkiye'nin yanı başındaki yeni PKK inleri.


Türkiye'ye Irak ve Suriye sınırlarından yönelen PKK terörü tehdidi artıyor. Sincar ve Afrin ilçeleri binlerce PKK militanını barındırmasının yanısıra yeni militanların yetiştirilip ileri hatlara sürülebileceği üsler olarak öne çıkıyor.


Bu Haber 623 Defa Okundu ve 0 yorum eklendi.
Eklenme Tarihi : 2016-11-02 16:54:02

Türkiye'ye Irak ve Suriye sınırlarından yönelen PKK terörü tehdidi artıyor. Sincar ve Afrin ilçeleri binlerce PKK militanını barındırmasının yanısıra yeni militanların yetiştirilip ileri hatlara sürülebileceği üsler olarak öne çıkıyor.

02 Kasım 2016 Çarşamba 15:15

Terör örgütü PKK, Suriye'nin kuzeyinde Halep kentine bağlı Afrin'de, iç savaşın başladığı 2011'den bu yana varlığını güçlendirmeye çalışıyor.

Hatay'ın karşısına denk düşen Afrin, PKK'nın Suriye uzantısı PYD üzerinden Suriye-Türkiye sınırında kurmak istediği hakimiyet kuşağının batı ucu durumunda. 

Örgüt, Suriye-Türkiye-Irak sınırı üçgenindeki Haseke ilinden başlayan kuşağı, Fırat Nehri'nin batısında kalan Afrin'le birleştirmek istiyor.

Afrin'deki militanlarını bu amaçla seferber eden PYD/PKK, Tel Rifat-Bab hattından Fırat Nehri yakasındaki Münbiç ilçesine ulaşmak için son 1 haftadır Özgür Suriye Ordusu ve terör örgütü DEAŞ'a yönelik saldırılarını artırdı.

PYD/PKK, Afrin'in bu stratejik önemi nedeniyle, 150 bini aşan nüfusu barındıran ilçede militan yığınağı yapıyor.

Afrin, Tel Rifat ve Mare'deki yerel kaynaklarından derlediği bilgilere göre, örgütün Afrin'in içinde ve buradan komuta ettiği yakın bölgelerde yaklaşık 3 bin militanı var.

Örgüt, "zorunlu askerlik" adını verdiği uygulamayla da her ay yüz civarında yerel sakini Afrin'in güneydoğusundaki Cinderis beldesine silahlı eğitime gönderiyor.

AFRİN-AMANOS HATTINDAN TÜRKİYE'YE TEHDİT

Örgütün Afrin'de Türkiye sınırını gören mıntıkalarda kazılmış çok sayıda mevzisi olduğu biliniyor. Türk güvenlik kaynaklarının AA muhabirine verdiği bilgiye göre, örgütün Cinderis'in kuzeybatı ucundaki Racu köyünde ABD ve rejim yardımlarını teslim aldığı bir helikopter pisti bulunuyor.

Güvenlik kaynakları, örgütün Afrin'de artan militan sayısı ve mühimmatının Türkiye'nin iç güvenliğini yönelik büyüyen bir tehdit halini aldığına dikkati çekiyor.

Arazi yapısından faydalanan PYD/PKK militanları, Afrin'den Türkiye sınırı içinde kalan Amanos Dağları'na sızabiliyor ve kimi zaman mühimmat geçiriyor. 

Güvenlik güçleri ise bölgedeki yoğun sınır kontrollerini sürdürüyor. 

KUZEY IRAK'TAKİ "İKİNCİ KANDİL"

Terör örgütü DEAŞ'ın Irak'ta merkezi Musul olan Ninova ilini ele geçirmesi PKK'nın bu bölgeye girişine bahane hazırladı.

PYD/PKK, kuzeydoğu Irak'taki Kandil bölgesinden ve Sincar'a komşu Suriye topraklarından kaydırdığı militanlarla ilçeyi Kasım 2015'te kontrolüne almıştı.

Örgüt, Sincar sakinlerinin DEAŞ tehdidinden duyduğu büyük korkuyu fırsat bilerek, askeri eğitim verdiği Sincarlıları teşkilatladı. 

"Sincar Savunma Birlikleri" (YBŞ) adını verdiği yaklaşık 2 bin kişiyi Iraklı Şii milislerin çatı örgütü Haşdi Şabi'ye bağlayan PKK, böylece Türkiye'ye karşı bölgesel bir ittifak da kurmuş oldu.

PKK'nın Sincar'da YBŞ dışında, Suriye'den ve Kuzey Irak'taki Kandil'den getirdiği yaklaşık 700 militanı bulunuyor.

Türkiye sınırına yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Sincar, örgüt için "sınıra yakın ama Türkiye ile tampon topraklar nedeniyle güvende" olan konumuyla "ikinci Kandil" olma riski taşıyor.

26 Ekim'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "(Terör örgütleri) Bunların hepsi aynı. Suriye ve Irak'ta, şu anda Kerkük'te, Musul'da, Telafer'de, Sincar'da bu mücadeleyi yine sürdüreceğiz. Niye? Sincar yeni bir Kandil olma yolunda. Onun için biz Sincar'a müsaade edemeyiz, çünkü orada PKK var. " ifadeleriyle bu tehlikeye işaret etmişti.

PKK, Sincar'da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'ne (KDP) ve Türkiye'ye karşı yoğun propagandasını sürdürüyor.

Musul'un DEAŞ'tan kurtarılması sonrası Sincar'da kalıcı olmasından endişe edilen örgüt, eğitim sistemi ve müfredatını dönüştürdüğü okullarda, nüfusun büyük bölümünü oluşturan Ezidi toplumuna radikal eğilimler aşılıyor. Okullarda elebaşı Abdullah Öcalan ve diğer konularda örgüt propagandası yapılıyor.

PKK'nın Sincar'daki uzantısı YBŞ'yi Sünni Arap köylerine DEAŞ'a destek verdikleri bahanesiyle saldırtması, Ezidi önde gelenleri arasında büyük tepkiye neden olmuştu.

Kaynak:m.yeniakit.com.tr

... 2016-11-02 16:54:02
Tarih: 2016-11-02 16:54:02 Gönderen: imdat


Etiketler : turkiyenin yani basindaki yeni pkk inleri

Radyo Türkün Sesi - Türkiye'nin yanı başındaki yeni PKK inleri.
Bu Haberde sizin de yorumunuz yayınlanabilir! Lütfen üye girişi yaparak bir yorum gönderin.

Üye iseniz lütfen buraya tıklayarak üye girişi yapınız.

Üye değil iseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Teşekkür ederiz.

  • KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ

Irak Türkmen Cephes...

ALİ MEHDİ HAİNMİ ? - ( 2016-07-02 02:56:14 )
KUZEY IRAK’DA TEHLİKELİ GELİŞME VE ITC BAŞKANI ERŞAD SALİHİ’NİN CAN GÜVENLİ - ( 2016-09-20 20:32:04 )
Türkiye'nin yanı başındaki yeni PKK inleri. - ( 2016-11-02 16:54:02 )
HAYDAR EL-İBADİ'DEN GERİ VİTES! - ( 2016-11-04 15:30:25 )
Güney Azerbaycan'da 16 Türk aktivist tutuklandı - ( 2018-07-23 21:01:15 )
İşgal edilen Kırım'da 6 ayda 4 Kırım Tatarı öldürüldü - ( 2018-07-23 21:11:48 )
DOĞU TÜRKİSTANLI MÜLTECİ MAHBUBE ABDULLAH : AİLEMİN TAMAMI ÇİN NAZİ KAMPLARINDA - ( 2018-07-23 21:18:02 )
  A Kapat
Haberler     Haberler
Türkmendağı’nda ölüm...

Su...
0 Yorum Eklendi

KIRGIZİSTAN, “ATA-BE...

S...
0 Yorum Eklendi

DOĞU TÜRKİSTAN’DA MÜ...

0 Yorum Eklendi

İŞGALCI ÇİN’İN GUAND...

0 Yorum Eklendi

Salihi: Türkmen göçm...

0 Yorum Eklendi

“Altın Adam”ın Ünlü ...

0 Yorum Eklendi

TÜRK HAREKETİ DERNEĞ...

1 Yorum Eklendi

RADYOMUZA PROGRAMCI ...

RADYOMUZA PROGRAMCILAR ALINACAKTIR.

...
1 Yorum Eklendi
İRAK TÜRKMENELİNE K...

1 Yorum Eklendi

İTC GENEL BAŞKANINDA...

1 Yorum Eklendi

| Anasayfa | Hakkimizda | iletisim |Web Sitemiz Php-Nuke'nin Geliştirilmiş Sürümü Olan PNT NukeKodlarına Sahiptir.Php-Nuke GPL Lisansı Altında Dağıtılan Ücretsiz Yazılımdır...

Site Tasarım By_AşikaRTema © Msn İfadeleri