Varşova Zirvesi başkan ve katılımcılarına açık mektup.
Etkinlikler


Varşova Zirvesi başkan ve katılımcılarına çağrı .Güney Azerbaycan Bağımsızlık İttifakı'ndan Varşova Zirvesi Komitesine açık mektup.  


Bu Haber 144 Defa Okundu ve 0 yorum eklendi.
Eklenme Tarihi : 2019-02-13 14:59:01

 
 
GADTB: Varşova Zirvesi başkan ve katılımcılarına,
 
Güney Azerbaycanlılar, bir asır önce İran-Pers işgali altında acı çekmeye devam ediyorlar. Reza shah’ın darbesinden 1925’te Güney Azerbaycan’a, Pahlavi yönetimi ve sonraki İslami rejimler tarafından topraklarının, kültürünün ve halkının sistematik olarak tahrip edilmesine maruz kaldı. 16 yıl boyunca, Reza Pahlavi’nin terör zamanında, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünya güçlerinin yardımı ve nimetiyle, tiranın merkezileşme politikalarını protesto eden birçok insanın ayaklanmasını bastırdı. Bunun sonucunda yüz binlerce Güney Azerbaycanlı öldürüldü, işkence gördü ve İran'ın diğer bölgelerine veya diğer ülkelere sürüldü. Nihayetinde, Reza, kendisinin Naziler'le siding ve Arian ideolojilerini barındırdığı ortaya çıktığında Britanya ve müttefik güçleri tarafından yağmalandı ve sürgün edildi. İran'ın (özellikle Güney Azerbaycan Türkleri) denilen ezilenlerin çoğunluğunun iradesine karşı, oğlu Muhammed Rıza Pehlevi, iktidara getirildi. İkinci Pahlavi, Güney Azerbaycan Türklerine yönelik baskıları, 37 yıl boyunca İslami rejimleri kışkırtan İslami devrime kadar sürdürdü ve yoğunlaştırdı. Mohammad Reza Pahlavi'nin despotik yönetimi döneminde, Pishavari tarafından temsil edilen Güney Azerbaycan hükümetinin kurulması da dahil olmak üzere birçok isyan, kaba kuvvet tarafından düşürüldü ve 1945'te kan dökülüyordu. 1979'da, Muhammed Rıza Pahlavi, halkın isyanı tarafından yağmalandı ve sürgün edildi. İran halklarının büyük çoğunluğu, Güney Azerbaycan'ın 57 yıllık dışa dönük sistematik yıkımı ve Türk halkının sistematik bir asimilasyonu ile sonuçlanıyor.
 
1979 devriminden hemen önce, sonra Fransa cumhurbaşkanı Valéry Giscard d'Estaing, bölgenin gelişimlerini ve İran'ın geleceğini tartışmak için Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve İngiltere başkanını Guadalupe zirvesine davet etti. O zamanlar, İran’ı oluşturan milletvekillerinin yokluğunda, Humeyni ve ultra despot ve terörist rejimi İran halklarına dayatıldı. Maalesef, bu rejim, son 40 yılda İslami Ayatollah rejimi tarafından Güney Azerbaycan Türklerine uygulanan milyonlarca işgal, terör, toplu cinayet, işkence ve sürgünlerin saltanatını sembolize ediyordu. Şu anda 40 yıl süren İran ve diğer ülkelerdeki terörler arasında süren terörizm sonrasında, rejimlerin verdiği kararlar Güney Azerbaycan Türkleri, İran'ın işgali altındaki diğer Pers olmayan halklar ve bölgedeki diğer ülkeler için feci sonuçlar doğurdu.
 
Şu anda, yabancı güçlerin İran’ın kaderini ve geleceğini tartıştığı Varşova Zirvesi’nde, Güney Azerbaycan’ın gerçekliğini düşünmenizi istiyoruz - ve İran-İran işgalinden kurtulma arzusu. Güney Azerbaycan’ın baskı trajik tarihinin tekrarlanmaması on milyonlarca Azerbaycan halkının çıkarınadır.
 
Güney Azerbaycan Türkleri, özerklik, bağımsızlık ve özgürlük konusundaki bir asırlık mücadelenin ardından, İran-İran yönetimini hiçbir koşulda hoş görmeyi reddetmeyi reddetti. Bu söylem Güney Azerbaycan'da en popüler sloganla temsil edilmektedir: “Güney Azerbaycan İran değil”
 
Güney Azerbaycan halkı olarak, Varşova zirvesine katılanların ve karar vericilerin iyi farkında olduklarından ve Güney Azerbaycan halkının gerçeklerini ve durumlarını göz önünde bulundurarak bilinçli kararlar alacağından eminiz. Güney Azerbaycan halkının İran-İran hükümetine bir muhalefet olmadığını, İran’daki çoğu etnik Azerbaycan Türk’ünün özgürlüğünü ve bağımsızlığını dilemediğini not etmek önemlidir. Ulusal bir Güney Azerbaycan ülkesi olarak özerklik, bağımsızlık ve özgürlük hakkımızı saklı tutuyoruz. Varlığımızın Varşova zirvesinde buna göre değerlendirilmesini rica ederiz.
... 2019-02-13 14:59:01
Tarih: 2019-02-13 14:59:01 Gönderen: imdat


Etiketler : varsova zirvesi baskan ve katilimcilarina acik mektup

Radyo Türkün Sesi - Varşova Zirvesi başkan ve katılımcılarına açık mektup.
Bu Haberde sizin de yorumunuz yayınlanabilir! Lütfen üye girişi yaparak bir yorum gönderin.

Üye iseniz lütfen buraya tıklayarak üye girişi yapınız.

Üye değil iseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Teşekkür ederiz.Varşova Zirvesi başkan ve katılımcılarına çağrı .Güney Azerbaycan Bağımsızlık İttifakı'ndan Varşova Zirvesi Komit...

Putin, Halep’e dev bir saldırı hazırlığında - ( 2016-11-01 10:23:18 )
Varşova Zirvesi başkan ve katılımcılarına açık mektup. - ( 2019-02-13 14:59:01 )
  A Kapat
Haberler     Haberler
Türkmendağı’nda ölüm...

Su...
0 Yorum Eklendi

KIRGIZİSTAN, “ATA-BE...

S...
0 Yorum Eklendi

DOĞU TÜRKİSTAN’DA MÜ...

0 Yorum Eklendi

İŞGALCI ÇİN’İN GUAND...

0 Yorum Eklendi

Salihi: Türkmen göçm...

0 Yorum Eklendi

“Altın Adam”ın Ünlü ...

0 Yorum Eklendi

TÜRK HAREKETİ DERNEĞ...

1 Yorum Eklendi

RADYOMUZA PROGRAMCI ...

RADYOMUZA PROGRAMCILAR ALINACAKTIR.

...
1 Yorum Eklendi
İRAK TÜRKMENELİNE K...

1 Yorum Eklendi

İTC GENEL BAŞKANINDA...

1 Yorum Eklendi

| Anasayfa | Hakkimizda | iletisim |Web Sitemiz Php-Nuke'nin Geliştirilmiş Sürümü Olan PNT NukeKodlarına Sahiptir.Php-Nuke GPL Lisansı Altında Dağıtılan Ücretsiz Yazılımdır...

Site Tasarım By_AşikaRTema © Msn İfadeleri