Türkmendağı’nda ölüm kalım savaşı
Haberler


Suriye rejim güçleri ile Rus hava unsurlarının Suriye Türkmenleri’nin kalesi hükmündeki Türkmendağı’na yönelik ağır bombardımanı ikinci haftasına girdi. Son bir haftada bölgedeki 3 köyden çekilmek zorunda kalan Türkmen gücü 25 savaşçısını kaybetti. Bayırbucak bölgesinin Bucak kısmını rejime kaptıran, sadece Bayır kısmında tutunmaya çalışan 2 bin kadar Türkmen savaşçı dört gözle Türkiye’nin devreye girmesini bekliyor.


Bu Haber 1287 Defa Okundu ve 0 yorum eklendi.
Eklenme Tarihi : 2016-06-22 21:50:26

MESUT ÇEVİKALP ANKARA

Suriye rejim güçleri ile Rus hava unsurlarının Suriye Türkmenleri’nin kalesi hükmündeki Türkmendağı’na yönelik ağır bombardımanı ikinci haftasına girdi. Son bir haftada bölgedeki 3 köyden çekilmek zorunda kalan Türkmen gücü 25 savaşçısını kaybetti. Bayırbucak bölgesinin Bucak kısmını rejime kaptıran, sadece Bayır kısmında tutunmaya çalışan 2 bin kadar Türkmen savaşçı dört gözle Türkiye’nin devreye girmesini bekliyor.

Yeni Hayat’ın ulaştığı Suriye Türkmen Meclisi Eski Genel Başkanı Abdurrahman Mustafa, Türkmenlerin Türkmendağı ve çevresinde ölüm-kalım mücadelesi verdiklerini doğruluyor. Ancak Türkmendağı’nın düştüğü yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurguluyor.
Türkmen birliklerin ağır bombardıman sırasında Sarraf, Karaman ve İsapınarı gibi bazı köyleri taktiksel olarak terk ettiğini, saldırının dinmesiyle yeniden ele geçirdiğini aktarıyor. Mustafa, Türkmen gücünün 3 ay önce bölgeden aile, kadın ve çocukları çıkardığını, 2 bin kadar silahlı gönüllü ile can pahasına alan savunmasına giriştiğini belirtiyor.

Türkiye’nin güneye çıkışı kapanacak
Türkmendağı’nın Türkiye’nin güneyindeki son kalesi olduğunu ifade eden Mustafa, ABD, Rusya, rejim ve İran’ın Türkmenlerin buradan sürülmesi noktasında buluştuğunu söylüyor. Türkmen siyasetçi, “Türkmandağı coğrafi açıdan çok stratejik bir bölgede bulunuyor. En başta Suriye petrollerinin geçiş güzergahının kapısı hükmünde. Ayrıca kesintisiz bir Kürt bölgenin oluşturulabilmesinin yolu da Türkmendağı’nın temizlenmesinden geçecek. Keza Lazkiye çevresinde Nusayri Devleti’nin kurulabilmesi için de Halep Türkmenlerinin yerlerinden edilmesi gerekir. Atalarımız bizi bu coğrafyaya yerleştirirken Türkiye’nin tampon bölgesi olarak kurgulamış. Türkiye bugün Ortadoğu’ya sadece Türkmen bölgesinden açılabilir, önünü bir tarafta IŞİD, diğer tarafta Kürt kantonları kapattı. Dolayısıyla Türkmendağı’nın düşmemesi şart.” diye konuştu.

Ankara sahip çıkmazsa düşer
Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi (HAZARSAM) Başkanı Doç. Dr. Bilal Çoban da, Büyük Ortadoğu Projesi’nin Türkmenleri o bölgeden temizlemeye soyunduğunu, Türkiye’nin buna karşı yeni bir strateji kurgulaması gerektiğini ifade ediyor. Çoban, Türkiye’nin Fırtına toplarıyla yaptığı atışların bir nebze de olsa sahadaki Türkmenlere nefes aldırdığını ancak bunun Türkmen kalesini korumaya yetmediğini kaydediyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun gidişiyle Suriye politikasında revizeye gidildiğini savunan Çoban, “Rusya ve Suriye’ye karşı 2 bin hafif silahlı Türkmen gönüllü ile Türkmendağı daha fazla müdafaa edilmez. Türkiye hızla harekete geçmeli, küresel masada Türkmendağı’na sahip çıkmalı.” dedi.


‘Türkiye sınırda 8 suriyeliyi öldürdü’ iddiası

Hatay üzerinden Türkiye’ye girmeye çalışan Suriyeli sivillere Türk askerleri tarafından ateş açıldığı iddia edildi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, olayda 4’ü çocuk ve 3’ü kadın olmak üzere aynı aileden en az 8 kişi öldü ve 8 kişi de yaralandı.İddiaya göre Suriye’de devam eden çatışmalardan kaçan aileler Cisr el-Şuğur kasabasının kuzeyindeki Hirbet el-Coz köyünden Türkiye’ye kaçak giriş yapmaya çalışırken ateşe maruz kaldı. Aktivistler son aylarda sınırda öldürülen sivillerin sayısının 50’yi bulduğunu iddia etti.

LONDRA MHABER

... 2016-06-22 21:50:26
Tarih: 2016-06-22 21:50:26 Gönderen: imdat


Etiketler : turkmendagi nda olum kalim savasi

Radyo Türkün Sesi - Türkmendağı’nda ölüm kalım savaşı
Bu Haberde sizin de yorumunuz yayınlanabilir! Lütfen üye girişi yaparak bir yorum gönderin.

Üye iseniz lütfen buraya tıklayarak üye girişi yapınız.

Üye değil iseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Teşekkür ederiz.

  • KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİHaberler

TÜRK...

TÜRK HAREKETİ DERNEĞİ FAALİYETE GEÇTİ. - ( 2016-05-22 02:28:36 )
RADYOMUZA PROGRAMCI ALINACAKTIR. - ( 2016-05-22 02:33:30 )
İTC GENEL BAŞKANI ERŞAT BEYE ZİYARET. - ( 2016-05-22 02:45:24 )
İRAK TÜRKMENELİNE KİTAP TOPLAMA KAMPANYASİ DEVAM EDİYOR - ( 2016-05-22 02:48:35 )
Kerkük Kurtuluş Ordusunun aktif üyelerinden ve Kerkük Kurtuluş dergisinin yazarı - ( 2016-05-22 15:11:02 )
Diyale'de 501 göçmen aile 2 yıldan sonra evlerine geri döndü - ( 2016-05-23 13:19:56 )
İTC GENEL BAŞKANINDAN AKP GENEL BAŞKANINA TEBRİK MESAJİ - ( 2016-05-24 10:10:19 )
  A Kapat
Haberler     Haberler
Türkmendağı’nda ölüm...

Su...
0 Yorum Eklendi

KIRGIZİSTAN, “ATA-BE...

S...
0 Yorum Eklendi

DOĞU TÜRKİSTAN’DA MÜ...

0 Yorum Eklendi

İŞGALCI ÇİN’İN GUAND...

0 Yorum Eklendi

Salihi: Türkmen göçm...

0 Yorum Eklendi

“Altın Adam”ın Ünlü ...

0 Yorum Eklendi

TÜRK HAREKETİ DERNEĞ...

1 Yorum Eklendi

RADYOMUZA PROGRAMCI ...

RADYOMUZA PROGRAMCILAR ALINACAKTIR.

...
1 Yorum Eklendi
İRAK TÜRKMENELİNE K...

1 Yorum Eklendi

İTC GENEL BAŞKANINDA...

1 Yorum Eklendi

| Anasayfa | Hakkimizda | iletisim |Web Sitemiz Php-Nuke'nin Geliştirilmiş Sürümü Olan PNT NukeKodlarına Sahiptir.Php-Nuke GPL Lisansı Altında Dağıtılan Ücretsiz Yazılımdır...

Site Tasarım By_AşikaRTema © Msn İfadeleri