KUZEY IRAK’DA TEHLİKELİ GELİŞME VE ITC BAŞKANI ERŞAD SALİHİ’NİN CAN GÜVENLİĞİ


KUZEY IRAK’DA TEHLİKELİ GELİŞME VE ITC BAŞKANI ERŞAD SALİHİ’NİN CAN GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ  TÜRK HAREKETİ  GENEL  BAŞKANI ATILA ŞİMŞEK AÇIKLAMALARDA  BULUNDU.


Bu Haber 544 Defa Okundu ve 0 yorum eklendi.
Eklenme Tarihi : 2016-09-20 20:32:04

20 Eylül 2016
Ankara
KUZEY IRAK’DA TEHLİKELİ GELİŞME VE ITC BAŞKANI ERŞAD SALİHİ’NİN CAN GÜVENLİĞİ
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Sayın Erşad Salihi hepimizin yakından tanıdığı büyük bir Türkmen mücahididir.
Bütün ömrünü Irak Türkmenlerin insanca yaşamasına adamış olan Sayın Salihi’nin Mayıs 2011 tarihinde Irak Türkmen Cephesi Başkanı seçildikten sonra yaptığı faaliyet ve çalışmalar sonucunda Irak Türkmenlerinin yaşamlarında büyük değişiklikler ve iyileşmeler meydana gelmiş, ancak bu faaliyetleri Sayın Salihi’yi hedef durumuna getirmiştir.
Sayın Salihli’nin Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Irak Kerkük Milletvekili olarak kendi halkını korumak için yaptığı açıklamalar, başta PKK olmak üzere bazı Kürt Partilerini rahatsız etmektedir.
Özellikle “Türkmen Devletini Kurarız.” Açıklamasından sonra 17 Eylül 2016 Cumartesi günü sabahı, Irak Türkmen Cephesi Başkanlığında yaptığı basın toplantısında PKK ile ilgili açıkladığı hususlar, tehdit boyutuna ulaşmıştır.
Sayın Salihi’nin açıklamaları özetle aşağıya çıkarılmıştır.
''Herkese malümdır Irak'ta, dünyaca terör listesinde bulunan ve faaliyetleri yasaklanan terör örgütleri bulunmaktadır. Ancak 2003 yılı sonra ve eski rejimin düşmesi ile,Irak'ın bazı illerinde bürolar açmaktadırlar.Bu terör örgütlerinden biri ve Türkmen bölgeleri olan Tuzhurmatu , Dakuk ve Kerkük'ün etrafında bulunan PKK 'dır.Terör örgütü PKK, son bir kaç ay içinde Türkmen vatandaşlarını hedef almıştır.Irak Hükümeti ise, Iran Halk Direniş Örgütü üyelerinin Irak'ı terk etmelerini memnuniyetle karşılamıştı. Aynı hesasiyeti terör örgütü PKK'ya karşı göstermelidir ve Irak topraklarını terk etmelerini istemelidir. Ayrıca Iran Halk Direniş Örgütüne yapılan icraatlar, PKK’ya karşı da yapılmalıdır. PKK’ın Irak topraklarında bulunması,ulusal güvenliği tehdit etmektedir.Güvenliğin bulunmaması nedeniyle ve daha uzun süre barınması için Irak milleti arasında kardeş kavgası kışkırtmaktadır.
Irak Hükümetine bir kez daha çağrı yaparak, tüm terör örgütlerinin Irak'tan bir an önce gönderilmeli ve Irak topraklarında barındırılmamalıdır. Öte yandan bu konuda Irak ile Uluslararası güçler ve özellikle komşu ülkeler ile işbirliği içinde olmalı ve terör örgütlerin bürolarını kapatılmalıdır''
Kısaca Sayın Salihi PKK’yı Türkmen bölgesinde sorun çıkartmakla suçlayarak, Irak’ı terk etmesini açık ve net bir şekilde söylemekte ve Irak Merkezi Hükümeti ile Ulusal koalisyonu göreve davet etmektedir.
Özellikle bu açıklamaya Kerkük Peşmerge sorumlusunun verdiği cevap enteresandır. Bu sorumlu PKK terör örgütünü savunduğu gibi, örgütün Kerkük valisi tarafından yasal olarak Kerkük’e yerleştirildiğini beyan etmiştir.
Bu konuşma yayımlandıktan sonra Sayın Salihi, PKK ve yandaşla tarafında küfür, tehdit ve en önemlisi ailesi ölümle tehdit edilmektedir.
Bugüne kadar gerek Irak Hükümetleri, gerek Irak’daki kürt örgütleri tarafından
Mustafa Kemal Yayçılı (IMTP Genel Başkanı), Münir Kâfili (ITC Yönetim Kurulu Üyesi), Ali Haşim Muhtaroğlu (ITC Başkan Yardımcısı) gibi yüzlerce Türkmen lideri alçakça saldırılara uğrayarak şehit edilmişlerdir.
Erşad Salihi ve ailesinin güvenliğinin sağlanması için Türkiye Cumhuriyeti, Irak Merkezi Hükümeti ve Uluslar arası Koalisyonu’nun gerekli tedbirleri alacağına inancımız sonsuzdur.
Buradan Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine, Irak Merkezi Hükümetine ve Uluslararası Koalisyon yetkililerine sesleniyoruz. Erşad Salihi’nin ve ailesinin güvenliğini sağlamak hepimizin görevidir.
Atila Şimşek
Türk Hareketi

 

 

... 2016-09-20 20:32:04
Tarih: 2016-09-20 20:32:04 Gönderen: imdat


Etiketler : kuzey irak da tehlikeli gelisme ve itc baskani ersad salihi nin can guvenligi

Radyo Türkün Sesi - KUZEY IRAK’DA TEHLİKELİ GELİŞME VE ITC BAŞKANI ERŞAD SALİHİ’NİN CAN GÜVENLİĞİ
Bu Haberde sizin de yorumunuz yayınlanabilir! Lütfen üye girişi yaparak bir yorum gönderin.

Üye iseniz lütfen buraya tıklayarak üye girişi yapınız.

Üye değil iseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Teşekkür ederiz.

  • KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ

Irak Türkmen Cephes...

ALİ MEHDİ HAİNMİ ? - ( 2016-07-02 02:56:14 )
KUZEY IRAK’DA TEHLİKELİ GELİŞME VE ITC BAŞKANI ERŞAD SALİHİ’NİN CAN GÜVENLİ - ( 2016-09-20 20:32:04 )
Türkiye'nin yanı başındaki yeni PKK inleri. - ( 2016-11-02 16:54:02 )
HAYDAR EL-İBADİ'DEN GERİ VİTES! - ( 2016-11-04 15:30:25 )
Güney Azerbaycan'da 16 Türk aktivist tutuklandı - ( 2018-07-23 21:01:15 )
İşgal edilen Kırım'da 6 ayda 4 Kırım Tatarı öldürüldü - ( 2018-07-23 21:11:48 )
DOĞU TÜRKİSTANLI MÜLTECİ MAHBUBE ABDULLAH : AİLEMİN TAMAMI ÇİN NAZİ KAMPLARINDA - ( 2018-07-23 21:18:02 )
  A Kapat
Haberler     Haberler
Türkmendağı’nda ölüm...

Su...
0 Yorum Eklendi

KIRGIZİSTAN, “ATA-BE...

S...
0 Yorum Eklendi

DOĞU TÜRKİSTAN’DA MÜ...

0 Yorum Eklendi

İŞGALCI ÇİN’İN GUAND...

0 Yorum Eklendi

Salihi: Türkmen göçm...

0 Yorum Eklendi

“Altın Adam”ın Ünlü ...

0 Yorum Eklendi

TÜRK HAREKETİ DERNEĞ...

1 Yorum Eklendi

RADYOMUZA PROGRAMCI ...

RADYOMUZA PROGRAMCILAR ALINACAKTIR.

...
1 Yorum Eklendi
İRAK TÜRKMENELİNE K...

1 Yorum Eklendi

İTC GENEL BAŞKANINDA...

1 Yorum Eklendi

| Anasayfa | Hakkimizda | iletisim |Web Sitemiz Php-Nuke'nin Geliştirilmiş Sürümü Olan PNT NukeKodlarına Sahiptir.Php-Nuke GPL Lisansı Altında Dağıtılan Ücretsiz Yazılımdır...

Site Tasarım By_AşikaRTema © Msn İfadeleri